אין ספק שתל אביב היא בירת הקהילה הלהט"בית, אך גם לבירת ישראל יש הרבה מה להציע לחברות הקהילה הגרות או מבקרות בה. למרות הדימוי של העיר, בירושלים ישנה פעילות רבה וחשובה של הקהילה הגאה ומצעדי הגאווה בעיר הופכים בכל שנה לגדולים ומשמעותיים יותר. בנוסף, מקומות בילוי רבים נפתחים בעיר ומספקים לקהילה הלהט"בית אלטרנטיבה ראויה למקומות הבילוי במרכז ומעניקים למבקרים מחוץ לעיר חוויה קסומה, ייחודית, שונה ומיוחדת.

 

ירושלים שלנו

ההיסטוריה של העיר ירושלים ארוכה מאוד והיא הייתה עדה לאין-סוף רגעים שעיצבו את ההיסטוריה, רבים מהם שייכים גם לקהילה הגאה. רחובות העיר מלאים בנקודות ציון היסטוריות המגוללות סיפורים מרתקים ומעצימים וכמעט בכל פינה תוכלו למצוא בייגלה חם, כוס לימונדה צוננת ,סחלב חם בחורף וניחוחות של תבלינים המלטפים את האוויר בשווקים הציוריים. פעמים רבות כשסיירתי בעיר ושמעתי אודות הסיפורים המרתקים, יצא לי לתהות עם עצמי - מעניין איך היה להיות תיירת לסבית בירושלים בשלבים השונים של ההיסטוריה? ואכן, אם נסתכל לפחות על העשורים האחרונים, ניתן לראות תהליך קבלה רחב של ירושלים כלפי הקהילה הגאה, זאת על אף שיש לנו גם דרך ארוכה לעבור בזירה הזו. בשנת 2006 כדוגמא, בצלאל סמוטריץ׳, כיום מספר 9 ברשימת הבית היהודי, אירגן את מצעד הבהמות. במקביל למצעד הגאווה, הצעידו פעילים אנטי להט״בים חמורים ופרדים תוך אמירה כי הקהילה הגאה משולה לחבורת בהמות. מרגיז, נכון? מאז גדלנו בכל אופן. סמוטריץ׳ בעצמו התחרט ברייש גליי על פועלו ואף התנצל. כיום, מדי שנה בחודש אוגוסט, צועד מצעד הגאווה בירושלים. בשונה משלל אירועי הגאווה שמתקיימים לרוב בחודש יוני - הלא הוא חודש הגאווה - צועד המצעד בירושלים באוגוסט, כאירוע לזכר פיגוע הרצח שהתרחש בבר-נוער בתאריך ה- 1.8.2009. בנוסף, קיים בירושלים הארגון המופלא והמוערך ״הבית הפתוח״. מדובר על הבית החם של הקהילה הגאה. הבית הפתוח אחראי ומארגן את אירועי הגאווה בעיר ודואג לקידום המאבק לשיוון עבור הקהילה הגאה על שלל גווניה.

 

איפה אוכלות? 

ריכזנו עבורכן שלוש המלצות אידיאליות- סלון שבזי, נוקטרינו והמרקייה. כל שנותר לכן זה לבחור! סלון שבזי הוא בית קפה בבעלות קהילתית שממוקם בתחילת רחוב שבזי בשכונת נחלאות הפסטורלית, שבה גרות וגרים בעיקר סטודנטיות, אמנים ומשפחות צעירות. המקום מגדיר עצמו כ"מקום של התושבים", ומתפקד כמרכז חברתי קהילתי, כמקום ליצירה ולבניית פרויקטים חברתיים. המלצתנו השניה היא ״נוקטורנו״. נוקטורנו, גם הוא בית קפה בבעלות קהילתית. מדובר במוסד ירושלמי ותיק שממוקדם ברחוב בצלאל 7 ומהווה בית לכל אוהבי הקפה והאוירה החמימה של שכונת נחלאות. בנוסף לקפה, נוקטורנו מציע גם תפריט אוכל עשיר, ארוחות בוקר, צהריים וערב ומגוון מעניין של שתייה הכולל גם אלכוהול. שלישית ואחרונה היא ״המרקייה״. המרקייה היא מסעדת מרקים שמגישה גם לבנה, חומוס טרי, שקשוקה ועוד. המרקיה ממוקמת ברחוב כורש 4 ובה הופעות חיות של אמנים מקומיים וערבים מיוחדים. אין ספק שהמרקיה היא מקום שכולם מרגישים בו בנוח, המקום הוא ידידותי לקהילה וידידותי ככלל.

 

 

חיי לילה 

לציפורי הלילה שבניכן, מציעה ירושלים מספר אלטרנטיבות, לא גדול אך איכותי של בילויים ליליים מסעירים. ראשית, נתחיל מ״הוידאו פאב״ אשר הוקם בשנת 2012 וממוקם ברחוב הורקנוס 1. המקום מתחלק לשלושה חללים קטנים: בר, רחבה ומרפסת. המקום מעוצב בסגנון רטרו, ישן ברוח קלטות וסרטי הוידאו של פעם, עם קישוטים של קלטות וידאו. הקהל העיקרי הוא הקהילה הלהט״בית בירושלים, אך גם סטיירטים מוצאים בו מקום בילוי. המוסיקה במקום מגוונת מאוד: אינדי וגל חדש, מוסיקה אתנית ומוסיקת פופ עכשוויות. הוידיאו פאב מפיק מסיבות לנשים בלבד, כמו המסיבה שעתידה להתקיים בתאריך ה-12.5.15, כך שאנו ממליצות לעקוב אחר לוח האירועים שלהן ולהגיע לאירוע שמתאים לכן במיוחד. המלצתנו האחרונה לכתבה זו היא בילוי ב״בר המקווה״, שנפתח בשנת 2011 וממוקם בשושן 4, ירושלים. המקווה אהוב מאוד על הקהילה הירושלמית ומאחר והוא משרה אווירה מחבקת ומקבלת, ידוע במוסיקה מגוונת וטובה ובעיקר, עשוי להפגיש אתכן עם א.נשים נפלאים.