ודאי שמעתן אותם לא פעם, פיזזתן לצליליהם באחריות, ואולי אפילו שרתן את מילותיהם בקולי קולות ולא תיארתן לכן מה חבוי בין השורות. לאו דווקא על ידי טראנסיות ולאו דווקא עם אוריינטציה קהילתית, בלי ששמתן לב השירים הללו עשו חייל לפלח הקהילה שקולו לא נשמע (והאמנם?)


  • עברי לידר - מרי לנצח

השיר הראשון ברשימה, כמו גם אולי השיר המוחצן והברור ביותר בה הוא אחד משירי הדגל של עברי. במשך כל השיר אנו עוקבות אחרי מעלליה של מרי, בחורה שספק בטוחה בעצמה ספק מפוחדת, מתחילה עם בחור. דווקא מצליח לה, למרי, והיא מגיעה עם הבחור לדירה. שורת המחץ מגיעה ממש בסוף, בבית האחרון, בו אנו מגלים שמרי… גם אתמול כמו היום, היא בעצם בחור!  • The Killers - Somebody Told Me

כמו וודאי את שאר השירים שיעקבו אחריו ברשימה, אפשר לפרש את ״מישהו אמר לי״ של הקילרס בהרבה דרכים. עם זאת, אני לא ממהרת להתפלסף (לא כאן בכל אופן) כי נו באמת, פעם שמעתן אותו? עם פזמון הורס שאומר ״מישהו אמר לי שהיה לך חבר, שנראה כמו חברה, שהיתה לי בפברואר שעבר״ אני לא מעוניינת לחפש משמעויות נסתרות. למרות שבאנגלית אפשר לקרוא את המשפט גם בלשון זכר וגם בלשון נקבה, אין זה גורע מהמשמעות: אותו חבר, היה פעם חברה, הוא דומה לה, אבל עכשיו הוא (בעצם) בחור.  • Manic Street Preachers - Born A Girl

בשיר הזה באמת אי אפשר להתבלבל. לא כמו שירים אחרים שמרמזים על מגדר שונה, מיניות ״אחרת״ ופשוט הכיף שבללבוש שמלה או להדביק שפם - השיר הזה מדבר על העובדה שהבחור פשוט נולד בגוף שלא מתאים לו. ״הלוואי שהייתי נולד כילדה, במקום מה שאני. הלוואי שהייתי נולד כילדה, ולא כגבר המבולבל הזה״.
  • Queen - I Want To Break Free

השיר הנ״ל מגיע בהמשך ישיר לפסקה הקודמת בה דיברתי על הכיף שבללבוש שמלה. אמנם הוא לא מדבר באופן חד משמעי או אפילו בעקיפין על מגדר או מיניות, אבל קשה לפספס את העובדה שבקליפ פרדי מרקורי וחבריו ללהקה מסתובבים לבושים בשמלות, פאות ותכשיטים. תחת הכותרת ״אני רוצה לצאת לחופש״ כל זה דווקא מסמל עבורי איזו חתרנות תחת הגבולות המגדריים, ובנינו, פרדי מרקורי עשה זאת לא פעם. בכבוד.
  • Feeder - Seven Days In The Sun

לא כל כך קשה לפספס את המסר הטראנסי פה, לכן אני כאן בשבילכן. בעוד שהשיר עוסק בעיקר בנטישתה של לורה את חברה הזמר של הלהקה, שורה אחת מיוחדת מבצבצת לה שם: ״יש לה את החבר הזה, שמו פולה. הוא אוהב לעשות ׳קרוס-דרסינג׳ כל יום שישי עם בגדים מפראדה״. אז בעוד שלא ברור מה קורה שם עם פולה, ורוב הסיכויים הם שהוא פשוט דיווה כל יום שישי, הוא הולך על כל הקופה ולובש פראדה. המון הערכה לבחור.
  • דנה אינטרנשנל - דיווה

לא יכולה, ולא אכפת לי, לסיים כזו רשימה ללא דנה. אז נכון שלשיר אין משמעות טראנסית בכלל, ונכון שהוא לא נכתב על מנת להלל את הקהילה אבל… דנה היא הכי דיווה שיש. בין אם את טראנסית, או בכלל סיסג׳נדרית, להרגיש דיווה אין זה עניין של מה בכך וזו אפילו לא שאלה! הוציאי את הדגל והנוצות מהארון, קפצי על המיטה ותחגגי את הדיווה שבך!